Nauka słówek angielski

Nauka słówek angielski
3.6 (72%) 10 votes

Zaprezentuję Wam dziś prosty i niesamowicie skuteczny sposób do nauki słówek angielskich. Po 3 miesiącach czytania, nauczyłem się około 1000 nowych słówek, co wyraźnie zwiększyło moje możliwości mowy, a przede wszystkim czytania – jest to zauważalne nie tylko przeze mnie.

Czego potrzeba do nauki angielskich słówek?

Wszystkie materiały niezbędne do nauczenia się dużej ilości słówek (bez większych problemów 300 miesięcznie), będziesz mieć w internecie, na wyciągnięciem ręki.

1. Jaki masz poziom z angielskiego?

poziom słówka angielskiNa początku analizujemy Twój poziom. Jeśli właśnie zaczynasz i jest to A1, to warto szukać tekstów angielskich dla początkujących. Proste czytanki w stylu: Ja mam psa, mój pies jest czarny itd.

Na tym poziomie nauka słówek jest prawdopodobnie najważniejsza, ale korzystanie z tego sposobu może okazać się „nadproduktywne”. Tak naprawdę ten sposób jest najlepszy dla ludzi na poziomie od B1 do C1, czyli od tych, którzy już „coś tam potrafią przeczytać”, do tych którzy całkiem nieźle sobie radzą.

czytanie artykułów angielskich2. Wybierz tematykę angielskich artykułów

Jeśli interesuje Cię wędkarstwo, poszukaj 2 – 3 teksty o wędkarstwie (na dobry początek), jeśli marketing, biznes, filatelistyka itd., to znajdź artykuły z tym związane. Po prostu wpisz angielskie słówko tej tematyki i dopisz articles.

Postaraj się znaleźć artykuły minimum na 3 – 4 strony A4, aby po pierwsze: było co czytać, a po drugie: aby było się co uczyć (za chwilę zrozumiesz o co chodzi).

3. Teraz potrzebny jest program do sprawdzania „gęstości” słów.

Takich programów jest sporo, ja polecam darmowy skrypt: http://textalyser.net/ (nie trzeba nic instalować ani pobierać!). Gdyby program przestał działać lub jeśli Ci się nie podoba, możesz znaleźć jakiś inny, szukając pod frazami: words density checker (lub coś w tym stylu).

No to jedziemy z słówkami do angielskiego

Teraz zaznaczamy teksty z artykułów i kopiujemy je do okna programu sprawdzającego gęstość. Można wrzucić wszystko na raz (czyli te kilka tekstów), bo możliwe, że słówka z tej tematyki będą się powtarzać. Przed kliknięciem analyze, ustaw to: Number of words to be analyzed  na 200 lub 100, to liczba najczęściej powtarzających się słówek, które zostaną przeanalizowane. Następnie klikamy analyze.

I mamy coś takiego.

Nauka słówek angielskiWspomniałem o wędkarstwie, więc wrzuciłem kilka artykułów o wędkarstwie i wyszło coś takiego. I teraz przeglądam tę listę (tutaj daję jedynie mały odcinek z 200 najpopularniejszych słówek tam występujących) i analizuję sobie które słówka znam, a których nie. Jeśli czegoś nie jestem pewien i tak biorę to na listę stworzoną w notatniku i określam ją „do nauki”.

Nauka słówek angielskiNastępnie każde z tych słówek analizuję, sprawdzam w grafice Google (bo często jedno słówko może oznaczać wiele rzeczy), sprawdzam przykłady wymowy, może są o tym jakieś filmiki na YT. Po takiej analizie, jestem pewien które słówko co oznacza.

Dla tych trudniejszych, staram się napisać kilka zdań po angielsku, a następnie całość drukuję i ćwiczę niczym mantrę. Czytam, szukam, wykreślam te których jestem pewien, pytają mnie znajomi, staram się o tych słówkach myśleć i w dzień 30 słówek robię bez najmniejszych problemów (mój rekord to 180 dziennie po obejrzeniu amerykańskiego serialu), chociaż wiem, że dla wielu to żaden wyczyn 😉

Podsumowując

angielskie słówka naukaSłówka są podstawą języka. Możesz nie znać gramatyki, ale jak nie będziesz znał konkretnego słowa, to trudno Ci się będzie porozumieć. Z gramatyką Cię poprawią, najwyżej się uśmiechną, ale bez słówek ani rusz. To samo jest z czytaniem – jeśli znasz słowa z tekstu, to nawet bez znajomości gramatyki zrozumiesz co tam jest napisane, a zrozumienie słówka (nawet) z kontekstu może nie dawać dobrych rezultatów.

Warto mieszać metody, szukać wciąż nowych słówek i zwrotów, cały czas ćwiczyć i rozwijać się. Jeden dzień bez słówek po angielsku to dzień stracony!

Oczywiście polecam System Afirmacji do nauki języków, a także sesje Koncentracja z pakietu Fruiti. Warto te dwie rzeczy łączyć, to też dlatego powstał pakiet Hepiki z sesją Koncentracja (polecam obejrzeć tę krótką prezentację: http://hepika.pl/probka-afirmacje-hepika )

Jeśli ten sposób Ci się spodobał, daj lajka, wrzuć na FB, podziel się ze znajomymi. Będzie mi bardzo miło.

Darek z Fruiti 😉

Inne wpisy związane z nauką słówek:

Najlepszy sposób na naukę słówek z angielskiego

Szybka nauka angielskiego 1000 słów

 

POLUB NAS i odbierz rabat na produkty Intensiver

.

There are 8 comments left Go To Comment

 1. Pingback: Wierszyki po angielsku | Nietypowy blog o nietypowej sztuce i kulturze /

 2. Janik /

  Z tymi artykułami genialny sposób. Teraz poszedłem nawet nieco dalej. Kupiłem sobie książkę stephena kinga carrie, znalazłem wersję w pdf, wrzuciłem całą książkę do sprawdzenia zagęszczenia słów i wyszły mi setki słów! Masy z nich nie znałem wcześniej. Teraz już 100 odsiałem, których nie znam 😀 Zanim zacznę czytać, to biorę się za ich naukę. Kurcze, genialny sposób.

  1. Korlenia /

   Uczę się w ten sposób od kilku tygodni i efekty są oszałamiające. Naprawdę genialna technika! Prosty, ale bardzo skuteczny sposób.

 3. zadowolony /

  Rewelacja – super artykuł 🙂
  Co do afirmacji do nauki języków obcych to na stronie http://hepika.pl/szybka-i-skuteczna-nauka-jezyka-obcego kupiłem właśnie taki pakiet afirmacji i działają super. Naprawę pomogło mi to bardzo w opanowaniu tego języka.

  1. Monika /

   Rewelacja – stosuję te afirmacje od 2 tygodni i nauka słówek z angielskiego stała się o wiele prostsza i taka naturalna 🙂
   Dzięki wam – świetny artykuł 🙂

 4. Dzida /

  Dla mnie teraz uczenie się 50 słówek dziennie jest jak najbardziej możliwe, a kiedyś to była straszna mordęga. Ale to naprawdę dużo daje, bo jak nauczysz się słówek, to już wszystko ładnie będzie szło.

 5. Priest /

  Pamiętajcie, że sama nauka słówek to nie wszystko. Polecałbym raczej zwroty po angielsku.

 6. angelina /

  nauka słówek to zawsze była moja pięta achillesowa. uczyłam się słówek, a potem szybko ich zapominałam. bardzo mnie to irytowało 🙁 całe szczęście teraz jest inaczej. odkąd korzystam z afirmacji do nauki to zauważyłam, że lepiej zapamiętuję słówka. nie tylko szybciej mi to idzie, ale też ta wiedza zostaje w moim umyśle na dłużej.

Leave a Reply