Złudzenie kręcącej się dziewczyny – synchronizacja półkul mózgowych

Złudzenie kręcącej się dziewczyny – synchronizacja półkul mózgowych 5.00/5 (100.00%) 3 votes

Poniższe złudzenie optyczne, pokazuje jak łatwo jest nabrać nasz mózg. Początkowo gdy zobaczycie tę dziewczynę, będziecie pewni że kreci się ona w jednym kierunku (na przykład według wskazówek zegara). Jednak to nie do końca prawda. Zapytajcie kilkoro osób z Waszego otoczenia, wyślijcie znajomym, zawołajcie mamę, rodzeństwo i co się okaże?

Każdy widzi dziewczynę kręcącą się w innym kierunku!

Nie… ludzie dookoła Ciebie nie zwariowali. Ale jak to, przecież ta dziewczyna kręci się właśnie w tym kierunku jak TY WIDZISZ! Ona nie kręci się w drugą stronę. Mimo wszystko zdania są podzielone. Jedni mówią, że w lewo, inni że w prawo. Przyjrzyj się jeszcze raz bardzo dokładnie…

Jeszcze dokładniej… Może na chwilę zamknij oczy, zobacz w drugą stronę, zobacz kątem oka, niżej, wyżej.

(Iluzja wykonana przez grafika Nobuyuki Kayahara w 2003. Źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/Spinning_Dancer)

kręcąca się dziewczyna złudzenie optyczne

Wyjaśnienie złudzenia z kręcącą się dziewczyną

Nasza tancerka tak naprawdę się nie kręci. To co widzimy, to tylko „ciemna plama” wysuwająca się raz z lewej, raz z prawej strony – naprzemiennie. To jaki kierunek nada jej nasz mózg, zależy od kilku czynników. Między innymi od stanu w jakim się znajdujemy, od predyspozycji naszego mózgu itd.

Dla przykładu – osoby bardziej praktyczne, ze zdolnościami matematycznymi, będą widzieć dziewczynę kręcącą się według wskazówek zegara. Mało tego – będą mogły w miarę łatwo zmieniać stronę kręcącej się partnerki. Osoby zmęczone, albo senne, mogą widzieć dziewczynę kręcącą się w lewo, czyli wbrew wskazówką zegara. Wszystko to zależy od wielu czynników, jednak jeśli jesteśmy w stanie nadać tej iluzji inny kierunek, oznacza to, że możemy synchronizować nasze półkule mózgowe.

Taka umiejętność przyda się w życiu, bo musisz wiedzieć, że w życiu nie zawsze wszystko jest takie na jakie wygląda.

Wskazówka – jak przekręcić w drugą stronę kręcącą się dziewczynę?

Na początku może nie być to łatwe, ale zanim zaczniesz się załamywać, spróbuj następujących sposobów:

1. Patrz przez dłuższy czas na obrazek kątem oka (np 20 cm od centrum dziewczyny), wtedy nagle zauważysz, że ta obraca się w innym kierunku.

2. Mruż oczy, mrugaj, naprzemiennie patrz się na iluzję kręcącej się dziewczyny i na pusty punkt.

Co to może dać?

Trening z tego typu elementami, które mają zmusić nasz mózg do pracy, będzie niczym siłownia dla mięśni. Dlatego zachęcamy zabawę z iluzjami, afirmacjami mp3 i sesjami synchronizującymi półkule mózgowe.

A oto jak iluzja się zmienia po dodaniu zaledwie jednej kreski, która z góry determinuje kierunek kręcenia się.

iluzja dziewczyna się kręci

 

POLUB NAS i odbierz rabat na produkty Intensiver

.

There are 8 comments left Go To Comment

 1. Janinka /

  Genialne jest to złudzenie 😀 Ta kręcąca dziewczyna nagle się zmienia i jest taki efekt woow. Ja nie od razu to zauważyłam.

 2. WADE /

  Takie włąśnie sztuczki wykorzystują magicy i iluzjoniści. Trzeba przyznac genialne i jak takimi sztuczkami (prostymi) dają nam radość swoimi występami. W kręcącej się dziewczynie trzeba skupić uwagę na jakieś rzeczy „nie z pierwszego planu”. Trzeba pamiętać rzeby patrzeć zawsze centralnie na taki obrazek w sam środek na oba obrazki i skupiam się na włosach (kucyku) tancerki i jakoś ogarniam tę zagadkę

 3. Eliza /

  Fascynujące to jest, nie wiedziałam że można aż takie złudzenia optyczne zrobić. Wyrazy uznania dla grafików. Faktycznie patrzyłam pod różnymi kątami i zawsze wychodzi coś innego:) Naprawdę niezwykłe.

  1. Kombajn /

   To złudzenie jest stare akurat, ale widziałem ostatnio kilka nowych. Fajne jest też złudzenie optyczne z czytaniem. Np. czytasz jakiś tekst i myślisz, że jest normalny, a na przykład w tle znajdziesz wiele literówek, a mimo to Twój mózg tego nie widzi.

 4. Chudy /

  Wow, dopiero mogę rozpoznać w którą stronę kręci się ta dziewczyna, jak ma dodane te paski na dole. Tak to zawsze kręci mi się według wskazówek zegara. Czy znacie jeszcze jakieś inne złudzenia optyczne jak to z tą kręcącą się dziewczyną?

 5. anon /

  powie mi ktoś o co chodzi z tym drugim w zwolnionym tempie bo muj mózg już kipi 😛

  1. admin / Post Author

   Te linie „pomocnicze” są dodane po to, żeby wyraźnie pokazywały różnice. Dziewczyna po lewej kręci się wg. wskazówek zegara, a dziewczyna po prawej w przeciwną.

 6. warsi /

  ej bo ja mam chyba problem u mnie to ona tak jagby do mnie machała noga raz z jeden strony raz z drugie i ja ją całkiem kontroluje to dobze ?

Leave a Reply